Aká je teraz situácia s palivom?

Aká je teraz situácia s palivom? Snažíme sa plniť svoje záväzky
Brikety teraz nepotrebujem, vykurovacia sezóna práve skončila. Nebudem kupovať dopredu, kto vie, čo sa stane na jeseň. Môj sused celú jar škrečkoval pelety, toto nepotrebujem.

Počuli ste to už niekedy? Tentoraz sa snažte nehľadajte dôvody, prečo odložiť objednávku tepla o niekoľko mesiacov, a radšej sa vyhnite možným komplikáciám už teraz. Pelety a brikety sa stávajú nedostatkovým tovarom.

 

Čo sa vlastne deje?
"Situácia sa mení zo dňa na deň a ťažkosti, ktoré sme mali vlani, sa tento rok znásobujú," hovorí Jiří Vrba, konateľ spoločnosti CDP Ivory, a dodáva, že súčasný trh s pohonnými hmotami sužujú výkyvy, aké si nikto nepamätá. Zišlo sa niekoľko kľúčových vecí. Kôrovcová kalamita sa pomaly končí a dodávky guľatiny na píly sa spomaľujú. Zároveň sa znižujú limity ťažby, malé a stredné peletárne sú takmer na suchu a nemajú z čoho vyrábať pelety a brikety.

Prudko rastúce ceny elektriny a plynu, ku ktorým sa pridávajú obavy z možného nedostatku dodávok, nútia mnohých ľudí kupovať krby, kachle a kotly, pre ktoré potrebujú drevnú biomasu. Európsky trh sa zmenšil o dodávky z Ukrajiny a susedné krajiny od nás kupujú guľatinu alebo pelety a brikety.

"V lete a na jeseň sa mnohí naši zákazníci dostali do ťažkostí, keď museli na dodávku paliva čakať nezvyčajne dlho. Treba priznať, že tento rok je situácia ešte zložitejšia. A jediný rozumný spôsob, ako sa s tým vyrovnať, je objednať si pelety alebo brikety čo najskôr," hovorí Jiří Vrba.

 

Dlhšie dodacie lehoty, nestabilné ceny
Distribútori peliet a brikiet, ich výrobcovia a dodávatelia zažívajú ťažké časy. Samozrejme, rovnako ako zákazníci, ktorí sa nemôžu spoliehať na obvyklý ročný rytmus, keď mali po zime dostatok času vyčistiť svoje kotolne a silá, v lete si objednať ďalšie palivo a na jeseň si ho nechať dodať. Všetko je inak.

"Nehovorí sa nám to ľahko, ale zákazníci musia vedieť, že dodacie lehoty paliva sú v súčasnosti približne 6 až 12 týždňov a pri turbulentnom vývoji cien na trhu s drevnou biomasou, od guľatiny cez piliny až po finálny produkt, nie sme schopní udržať stabilné ceny na týždne, nieto ešte na mesiace. Ospravedlňujeme sa za komplikácie, ale nie je v našich silách garantovať cenu alebo zabezpečiť dodanie rýchlejšie ako do jedného alebo dvoch mesiacov," hovorí Pavel Fohler, manažér pre rozvoj obchodu v spoločnosti CDP.

 

4 spôsoby, ako si zabezpečiť teplo na budúcu zimu
Ak distribútori peliet každú jar uskutočňovali predajné akcie s veľmi výhodnými cenami, tentoraz si to nemôžu dovoliť. Túto jar majú jeden odkaz - neváhajte ani deň!

  • Bežte ku kotlu a skontrolujte, ako je vaša pivnica plná. Ak nájdete voľnú skladovaciu kapacitu, objednajte si dostatok paliva na jej využitie. Na nič nečakajte!
  • Sledujte náš e-shop, pripravte sa na časté zmeny cien. Vzhľadom na dlhotrvajúci konflikt na Ukrajine a pretrvávajúce sankcie voči Rusku je situácia na trhu s drevnou biomasou neistá. Bohužiaľ to platí aj pre iné tuhé palivá, ako napríklad balené uhlie
  • Buďte trpezliví. Obrovská vlna záujmu o tuhé palivá zasahuje aj naše logistické kapacity, ktoré sú obmedzené. Z tohto dôvodu sme nútení predĺžiť dodacie lehoty a v súčasnosti sa blížia k dvom mesiacom.
  • Vieme, že je to často ťažké, ale pokúste sa akceptovať nami navrhnuté termíny dodania. Veľmi nám to pomôže pri plánovaní zásielok. Situácia je naozaj komplikovaná a ak nevyužijete ponúkané podmienky, môže sa stať, že na vás príde rad až o niekoľko týždňov.

 

"Snažíme sa byť zákazníkom kedykoľvek k dispozícii, aby sme im poradili s výberom paliva, informovali o stave objednávky alebo pomohli s jej dokončením a reagovali čo najskôr. Prosíme vás však o trpezlivosť a pochopenie v tomto pre všetkých ťažkom období. Ak neodpovieme okamžite, nehnevajte sa na nás. Určite sa vám hneď ozveme a poskytneme vám potrebné informácie," hovorí Pavel Fohler a dodáva, že potrebné informácie sú vždy k dispozícii na webovej stránke.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies