Máme pelety, ale je dobré neplytvať energiou

Máme pelety, ale je dobré neplytvať energiou

Vymenovať všetky katastrofy, ktoré nás postihli za posledné tri roky, by bolo nosením dreva do lesa. Veľmi dobre viete, akým zmenám sa musíte neustále prispôsobovať. Máme však recept na neistotu: aktívny a pozitívny prístup je vždy lepší ako pasivita a sebauspokojenie. Tu je niekoľko tipov, ako neplytvať energiou a prežiť zimu s úsmevom.
 

Vykurovanie drevnou biomasou je stále bezpečná stávka


Na drevné pelety sa spolieha približne 45 000 českých domácností a firiem. Je zrejmé, že poskytujú možnosť pohodlne, prakticky a hospodárne vykurovať a ohrievať vodu. "Z hľadiska ceny môžeme pelety porovnať s tepelným čerpadlom. Plyn je drahší asi o 50 percent, tí, ktorí kúria elektrinou, platia ešte viac," hovorí Jiří Vrba, konateľ spoločnosti CDP Ivory.


Svetový trh zamiešal karty a situácia sa len tak ľahko nezmení. V dohľadnej dobe nemožno očakávať pokles cien peliet; najlepšie je zásobiť sa peletami na niekoľko mesiacov dopredu. Vojna na Ukrajine a problémy s dodávkami plynu z Ruska zvýšili dopyt po tuhých palivách do nebývalej výšky. Na súčasnú cenotvorbu má vplyv aj nedostatok guľatiny a pokles dopytu po stavebnom dreve, ktorého cena sa zvýšila. Ak píly nepília, nie sú piliny, z ktorých by sa dali vyrábať pelety.


"Po peletách je v celej Európe veľký hlad, ale na rozdiel od plynu ich nemusíme kupovať v zahraničí a môžeme sa spoľahnúť na domácich dodávateľov. Spoločnosti CDP Ivory sa podarilo zabezpečiť potrebný objem peliet pre zákazníkov, hoci čakacia doba je v súčasnosti približne 1 až 6 týždňov. Musíme to brať do úvahy," apeluje generálny riaditeľ.
 

Kto si myslí, ušetrí stovky a tisíce


Dôsledky inflácie a rastúcich cien energií pociťuje 80 percent Čechov. Obmedzujeme svoje koníčky, míňame na jedlo a hľadáme spôsoby, ako ušetriť peniaze na chod domácnosti. Nie je to ťažké, chce to len trochu zdravého rozumu a na konci mesiaca vám v peňaženke môže zostať niekoľko stokorún alebo dokonca tisíc korún.


"Jednou zo základných vecí, ktoré si treba zapamätať, je, že najväčšie potenciálne úspory pochádzajú z vykurovania a teplej vody. Je zbytočné mať kuchyňu s teplotou 22 ⁰C, keď v nej pripravujeme len jedlo. Podobných príkladov nájdeme veľa," hovorí Jiří Vrba a pridáva niekoľko jednoduchých spôsobov, ako ušetriť a zostať v pohode.

 

1. Zabaľte sa do vaty

Teraz je čas izolovať to, čo sa izolovať dá. Relatívne nízka investícia do izolácie podkrovia alebo krovu sa rozhodne oplatí. Vedeli ste, že až 25 % tepla uniká z domu cez strechu a 40 % cez steny? Počas dvoch víkendov môžete výrazne zvýšiť svoj tepelný komfort a znížiť náklady na vykurovanie. Ďalšími náročnejšími krokmi sú zateplenie fasády a výmena okien. V týchto prípadoch je rozumné prenechať všetko odborníkom.

 

2. Rozumné vykurovanie

Nechajte servisného technika nastaviť váš kotol tak, aby fungoval čo najefektívnejšie. Odvzdušnite radiátory a nastavte termostaty tak, aby znižovali teplotu len o niekoľko stupňov, keď nie ste v dome alebo v byte. Dbajte na to, aby ste nevypínali kúrenie - miestnosti rýchlo vychladnú a na ich ohriatie budete potrebovať veľa energie.

 

3. Neprehrievajte sa, vetrajte a zatvorte dvere

Starý zvyk prehrievať miestnosti na 25 ⁰C pri otvorených vetracích otvoroch sa musí prestať používať. Je vypočítané, že ak znížite teplotu v miestnosti o 1 ⁰C, ušetríte 5-10 % energie potrebnej na vykurovanie. V obytných miestnostiach stačí teplota 19-21 ⁰C, v kuchyni 17 ⁰C a v spálni 18 ⁰C. Nezabudnite zatvoriť dvierka, aby ste zabránili zbytočnému úniku tepla. A nezabudnite pravidelne a dôkladne vetrať. Ak chcete vymeniť vzduch v miestnosti (čo je dôležité pre prísun kyslíka aj pre prevenciu plesní), stačí na 5 minút poriadne otvoriť okno. Samozrejme, utesnite okná a medzery pod dverami.

 

4. Kotol je účinnejší ako karma

Na ohrev vody na pranie je vhodnejšie použiť zásobníkový ohrievač. Na rozdiel od karmy alebo tzv. prietokového kotla je zdrojom vody so stabilnou teplotou. Samozrejme, že ušetríte peniaze, ak namiesto každodenného pobytu vo vírivke budete čistenie vykonávať rýchlo a efektívne pod sprchou.

 

5. V kuchyni sa spoľahnite na tlakový hrniec

Túto jednoduchú radu poznali už naše staré mamy. Na rýchle uvarenie mäsa alebo fazule sa používal tlakový hrniec. Keď bola rúra horúca, piekli v nej štrúdľu a sekanú súčasne, pričom každý hrniec dostal pokrievku, keď sa piekol. Dnešné domácnosti používajú moderné elektrické spotrebiče, ktoré by sa mali vyberať s ohľadom na ich energetickú triedu. A je dobré sa o ne starať - pravidelne odmrazovať chladničku a dobre čistiť sušičku a umývačku riadu. Keď už hovoríme o praní, vedeli ste, že pre väčšinu bielizne stačí teplota vody 30-40 ⁰C?

 

6. Potíte sa, len keď musíte

Výmena starých žiaroviek za LED osvetlenie je nevyhnutná. LED diódy majú dlhšiu životnosť a spotrebujú až o 90 % menej elektrickej energie. Vždy, keď opustíte miestnosť, zhasnite svetlá. Odpojte spotrebiče, ktoré dlhší čas nepoužívate, ale zostávajú v pohotovostnom režime. Monitory, tlačiarne, herné konzoly, televízory - všetky tieto zariadenia spotrebúvajú elektrickú energiu, aj keď nie sú zapnuté. To isté platí aj pre nabíjačky telefónov a notebookov.

 

Nikto nemá krištáľovú guľu, takže nevieme, čo môžeme počas vykurovacej sezóny očakávať, ale jednou vecou si môžete byť istí. CDP vás nesklame. Ďakujeme vám za vašu trpezlivosť.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies