Je najvyšší čas! Pripravte svoje kotly a komíny na vykurovaciu sezónu

Je najvyšší čas! Pripravte svoje kotly a komíny na vykurovaciu sezónu

Je najvyšší čas! Pripravte kotly a komíny na vykurovaciu sezónu

 

Kedy odštartujú prevádzku teplárne, stanovuje vyhláška. Obvykle to vychádza na polovicu septembra. Majitelia domácich spaľovacích zariadení ale na teplo čakať nemusia. Pelety do kotla prisypú, akonáhle sa sami rozhodnú. Oveľa viac ako o oficiálny začiatok vykurovacej sezóny, by sa mali zaujímať o stav svojho spaľovacieho zariadenia a komína. Ako ste na tom?


Pravidelná, laická aj odborná, starostlivosť je zárukou dlhej životnosti zariadenia aj potrebného výkonu. Zároveň znižuje množstvo emisií a chráni peňaženku. Kto by chcel meniť kotol každé tri roky, keď môže slúžiť niekoľkonásobne dlhšie. Zamerajte sa na 5 zásad, a buďte v teple, kedykoľvek sa vám zachce.

 

       1. Vizuálna kontrola

Nielen pred, ale aj po každej vykurovacej sezóne kotol vymeťte, skontrolujte funkčnosť prikladacieho mechanizmu, prezrite šamotovú výmurovku, rošty a klapky. Zamerajte sa na praskliny, netesnosť, správne usadenie spaľovacieho koša, utiahnutie matíc, funkčnosť všetkých pohyblivých častí a podobne. Vyčistite spalinové čidlo, a ak má kotol lambda sondu, potom aj ju. Nezabudnite tiež vyčistiť výmenník, aby nedošlo k jeho upchatiu.

 

       2. Odborná revízia

Ako majiteľ spaľovacieho stacionárneho zdroja na pevné palivo slúžiaceho ako zdroj tepla, máte povinnosť nechať zariadenie skontrolovať autorizovanou osobou, a to každé 2 roky. Nariadenie platí pre kotly s príkonom 10-300 kW. Technik vám vystaví revíznu správu, ktorú v prípade potreby predložíte zástupcovi obecného úradu. Presvedčí sa tak, že kotol je inštalovaný, prevádzkovaný a udržiavaný v súladu so zákonmi.

 

       3. Návšteva kominára

Ďalšou povinnosťou je pozvať raz za rok kominára, aby prezrel komín a dymovod. Odhalí možné poškodenie spalinových ciest a komín vyčistí, zároveň vám odovzdá revíznu správu. Na tento dôležitý krok majitelia kotlov často zabúdajú. Môžu tak ohroziť celú nehnuteľnosť - keď nánosy tuhých spalín zahorí, zachváti požiar nielen strechu, ale aj celý dom.

 

       4. Domáca príprava

K predsezónnej príprave patrí aj nastavenie a nastavenie termostatov vdome, kontrola radiátorov, výmena dlhých závesov v oknách za také, ktoré nebránia prúdeniu teplého vzduchu z kúrenia a podobne. V obývacej izbe je vhodné nastaviť teplotu na 20-21 ⁰C, v spálni potom na 18-19 ⁰C.

 

        5. Kvalitné palivo


Predpokladom úspešnej vykurovacej sezóny je samozrejme aj nákup vysoko výhrevného, spaľovacie zariadenia nezanášajúceho, paliva. Používanie nekvalitných peliet spôsobuje upchávanie horáka kachlí, navyše je neefektívne a vo finále aj drahé, pretože neodvratne poškodzuje kotol, ktorý je nutné často opravovať. Pokiaľ chcete mať starostí a výdavkov čo najmenej, stavte na pelety s medzinárodným certifikátom. Ten zaručuje vysokú výhrevnosť, nízky obsah popola a vysokú teplotu topenia popola. Certifikované pelety nezanášajú a neupchávajú horák. Nájdete ich ľahko – na obale majú okrúhlu pečiatku a označenie ENplus triedy A1.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies