Jar je tu! Kto rýchlo kúpi, neoľutuje. Palivo môže na trhu čoskoro chýbať

Jar je tu! Kto rýchlo kúpi, neoľutuje. Palivo môže na trhu čoskoro chýbať

Tešíte sa, že vám na pár mesiacov ubudnú starosti s vykurovaním? Že vyčistíte krbové kachle, vymetiete kotolňu a bude pokoj? Ešte než to urobíte, pripravte sa na ďalšiu vykurovaciu sezónu. Pravdepodobne bude ešte náročnejšia ako táto.


Tuhé palivá idú na dračku
„Trhom hýbu úplne neočakávateľné udalosti. Málokto dokáže odhadnúť, čo sa bude s energiami diať za pol roka. Odborníci sa zhodujú, že dopyt po tuhých palivách porastie. A majú pre to množstvo relevantných dôvodov,“ hovorí Pavel Fohler, business development manager CDP Ivory (ďalej v texte ako PF).


Jedným z nich je koniec podkôrnikovej kalamity a zníženie ťažobných limitov. Pilina, z ktorej sa pelety lisujú, bude menej dostupná ako doteraz. Ďalší dôvod dobre poznáme – zvyšujúce sa ceny elektriny a plynu vedú množstvo ľudí k prechodu na vykurovanie krbovými kachľami, k inštaláciám automatických kotlov a podobne. Dopyt po tuhých palivách je enormný. A do tretice – už nechceme byť tak závislí na jednom type energie. Geopolitická situácia ukazuje, že diverzifikácia zdrojov tepla je krok správnym smerom.


Včasný nákup zaručí, že nezostanete na suchu
CDP Ivory sa podarilo dohodnúť s českými producentmi peliet a brikiet na odbere veľkého množstva paliva. „Rozhodli sme sa preto ponúknuť ho zákazníkom čo najskôr. Aby sa mohli pripraviť na ďalšiu vykurovaciu sezónu, ktorú môže definovať výrazný nedostatok topiva,“ vysvetľuje Pavel Fohler a odporúča s nákupom neotáľať.
Poukazuje tak na fakt, že k minuloročným tuzemským problémom sa tento rok pridružujú dopady vojnového konfliktu. Na slovenský trh totiž vstupujú zahraniční distribútori paliva, ktorí tak riešia výpadky dodávok z Ukrajiny či Ruska. „Náš trh s peletami, briketami a baleným uhlím nie je tak veľký, aby zvládol pokryť potreby domácich zákazníkov, splnil svoje dlhodobé exportné záväzky a ešte ustál nečakaný dopyt z krajín, ktoré prechádzajú od ukrajinských producentov k tým našim. S veľkou pravdepodobnosťou nás tak čaká vyluxovanie trhu a zásadný nedostatok paliva,“ uvádza PF.


Rozumným riešením je predzásobiť sa palivom v čase, keď je ho dostatok, teda krátko po ukončení vykurovacej sezóny. Nákupom uskutočneným do 31. mája si zákazníci zaistia ako rozumnú cenu, tak plné kotolne pre ďalšiu zimu.


České pelety a brikety majú vynikajúce parametre
Kto u CDP Ivory nakupuje, dobre vie, že na kvalitu dodávaného paliva sa môže stopercentne spoľahnúť. Výhradne tuzemské produkty prechádzajú certifikáciou ENplus, ktorá je zárukou špičkových surovín, moderných technológií, zodpovedajúceho skladovania a štandardizovanej prepravy. „Nekvalitné, anonymné pelety a brikety bývajú prašné, dymivé, pri spaľovaní sa spekajú a poškodzujú horák. Životnosť kotla tak môžu skrátiť až o polovicu. Preto ich v našej ponuke nikdy nenájdete,“ dopĺňa PF.


Samozrejmosťou je závoz až ku kotlu. Zákazníkom šetrí čas, peniaze aj chrbát. Objednávku je možné urobiť jednoducho napríklad z mobilu, na výber je nákup s odloženou platbou alebo na splátky.


Najkratšou cestou k vám
„Ako významný a dlhoročný odberateľ sa s peletárňami dokážeme dohodnúť na zaistení dostatku paliva. Sme tak efektívnou spojkou medzi peletárňou a koncovým zákazníkom. Jednoducho dopravíme pelety a brikety od výrobcu priamo k vám,“ vysvetľuje business development manager.


Ešte než zatvoríte za tohtoročnú zimou dvere, pripravte sa na tú ďalšiu. Predzásobte sa dostatočne. Vyhnete sa veľkým cenovým výkyvom a predídete neistote, či bude na jeseň peliet či brikiet dostatok.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies