Zdeněk Bendl: CDP nás nikdy nenechalo na holičkách

Zdeněk Bendl: CDP nás nikdy nenechalo na holičkách

Zdeněk Bendl: CDP nás nikdy nenechalo na holičkách

 

Niekdajší zastupiteľ Horného Jiřetína bol jedným z prvých v širokom okolí, kto začal na vykurovanie svojho domu používať drevné pelety. Stalo sa tak v roku 2008 a ako dnes Zdeněk Bendl hovorí, rozhodne by nemenil. V súčasnej dobe sa v obci stará o bytový fond, takže získané skúsenosti s prechodom na vykurovanie biomasou uplatnil aj pre Mesto Horný Jiřetín. Jeho vedenie zvolilo služby CDP Ivory bez zaváhania.

Ako komplikované pre vás vtedy, pred pätnástimi rokmi, bolo vymeniť doma uhlie za peletky?
Úprimne, prestaval som kotolňu od podlahy. Zo špinavého vykurovania, v tom čase dosť nekvalitným uhlím, sme prešli na čisté a automatizované vykurovanie peletkami. Len pre upresnenie, bývame s rodinou na krásnom mieste na úpätí Krušných hôr. Mestečko Horní Jiřetín bolo dlhodobo ohrozované neďalekou povrchovou baňou a úplne vážne hrozila likvidácia z dôvodu plánovanej ťažby hnedého uhlia. Prechod na vykurovanie peletkami bol jedným z variantov, ako nahradiť spaľovanie uhlia v domácnostiach.

Ktoré spaľovacie zariadenie ste zvolili?
Nová kotolňa bola osadená kotlom Atmos D50P s horákom na drevené pelety s výkonom 45 kW, šnekovým dopravníkom a akumulačnou nádržou. Skladovanie peliet sme vyriešili samostatným skladom v podpivničenom dome a dodávka paliva je do pivnice pneumatická, priamo z cisterny.

Vykurujete pravdepodobne starší objekt…
Áno. Ide o starší tehlový dom s dvoma poschodiami s obytným podkrovím, celkom päť bytov o veľkostiach 40-70 m2, ktorý bol čiastočne zrekonštruovaný výmenou okien. Spotreby peliet máme po celú dobu zaznamenané, baví ma spätne porovnávať vývoj cien a spotreby v súvislosti s rôznymi zimnými podmienkami.

Prezraďte teda, koľko peliet ročne potrebujete.
V tomto bytovom dome máme za sebou už pätnástu vykurovaciu sezónu. Celkom sa zaviezlo cez 272 ton peliet pri 52 závozoch a priemerná ročná spotreba je okolo 18 ton paliva, vykurovacia sezóna vychádza v priemere za celé sledované obdobie na 115 tisíc korún.

Vždy ste odoberali pelety od CDP?
Od samého začiatku. Oceňujeme komfort a čistotu pri vykurovaní, a hlavne absolútne spoľahlivé dodávky peliet. Spoločnosť CDP nás nikdy nenechala v ťažkostiach a vždy bolo dodané požadované množstvo v tej najlepšej kvalite.

Dalo by sa povedať, že váš prístup inšpiroval aj obec Horný Jiřetín…
S trochou zveličenia je to tak. Skúsenosti s týmto druhom vykurovania uplatňujem aj vo svojom zamestnaní na našom mestskom úrade, kde sa starám o bytový fond obce a spoločne s vedením obce na čele so starostom Vladimírom Buřtom prechádzame na nízkoemisné zdroje vykurovania a prevádzkujeme celkom sedem kotolní na biomasu – od menších výkonov 25 kW až po výkonnejšie 160 kW – ak tomu ešte ďalších devätnásť menších peletkových kachlí s výmenníkom v obecných bytoch.

A opäť ste stavili na CDP.
Ako dodávateľa paliva sme CDP Ivory zvolili bez dlhého rozmýšľania. Považujeme ju za osvedčenú spoločnosť, ktorá nám dovezie peletky priamo na miesto určenia v požadovanom termíne. Ročný odber je okolo 165 ton peliet dodávaných ako cisternou, tak aj na paletách vo vrecúškach, kedy nám vodič skladá palety terénnym vozíkom až na miesto určenia, tým nám odpadá manipulácia s ukladaním peliet do prístreškov a kotolní.

Horný Jiřetín je podhorská obec. Žiadne problémy so závozom ste nezaznamenali?
Samozrejme sa môže prihodiť nečakaná situácia ako napríklad poľadovica, dopravná nehoda alebo choroba vodiča, preto z vlastnej skúsenosti radím nenechávať objednávku na poslednú chvíľu, neísť takzvane na doraz, ale mať určitú rezervu, hlavne v náročnejších zimných mesiacoch. Nikdy však nedošlo k situácii, že by sme nemali čím kúriť, nikdy nás CDP nenechalo na holičkách, a to si ceníme.

 

 

 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies