Trh je vyluxovaný. Objednajte palivo radšej hneď

Trh je vyluxovaný. Objednajte palivo radšej hneď

Netypická situácia vyžaduje netypické riešenie. Trh s energiami sa prehrieva, z mnohých dôvodov sa niekoľkonásobne násobil dopyt po biomase a jeho ceny rastú do závratných výšin. „Zaistiť si palivo na druhú časť vykurovacej sezóny už teraz, je viac ako múdre. Čím skôr to urobíte, tým lepšie pre všetkých,“ vyzýva Pavel Fohler, business development manager CDP Ivory.
 

Všetko súvisí so všetkým

Tohtoročná zima dáva zabrať asi každému. Skoro milióna ľudí priniesli zmeny na trhu s energiami také zdraženie elektriny a plynu, že musia siahať do rodinných úspor na najhoršie časy. Ani ostatným Čechom nie je do skoku a premýšľajú, ako na vykurovaní a ohreve vody dlhodobo šetriť. Rastúce ceny tak privádzajú státisíce domácností k biomase. A to nielen v SR, ale celej Európe. Je tu samozrejme jedno veľké ale. „Nával“ záujemcov o drevené pelety a brikety nestíhajú výrobcovia uspokojovať. Po prvé preto, že prišiel v čase každoročného nižšieho porezu na pílach a teda nižšieho objemu drevnej piliny na trhu, po druhé preto, že v zime prebiehajú pravidelné servisné odstávky peletární a po tretie preto, že tiež im rastú takmer všetky náklady.
Trh je teda vyluxovaný, objem peliet i brikiet momentálne nestačí pokrývať vysoký dopyt a malí aj veľkí zákazníci začínajú byť netrpezliví. 

 

Všetci pod tlakom

Mávnutie kúzelného prútika situáciu nezmení. Rastúce ceny komodít vracajú do hry zákazníkov, ktorí sprevádzkovali už odstavené zdroje na tuhé palivá, alebo si narýchlo inštalujú krbové kachle či iné interiérové ​​zdroje tepla na pelety. A nemajú čím kúriť. Pod tlak sa dostávajú všetci.


„Zahltenie trhu novými zákazníkmi sa samozrejme premieta aj do našej práce. Len od konca augusta do začiatku októbra sme prijali trojnásobné množstvo objednávok na dodávku paliva ako v rovnakom období pred rokom. Problémy s dodávateľmi, pokles výroby, chýbajúci vodiči… to viedlo k predĺženiu čakacej doby na závoz. Veľmi nás to mrzelo a robili sme maximum pre to, aby sme našich klientov na zimu zabezpečili, ako boli zvyknutí, nie vždy sa to ale darilo,“ priznáva P. Fohler.


Všetko sa podľa neho už pomaly vracia do pôvodných koľají. Avšak vyhrané nie je. Jediným receptom na pohodovú zimu je zaistiť si dostatok paliva vopred.

 

Kto objedná teraz, zafixuje si cenu a získa istotu

„Zima ešte zďaleka neprišla v plnej sile. Čaká nás niekoľko skutočne ľadových mesiacov. Skontrolujte si prosím kotolne, silá, pivnice, či s peletami a briketami vydržíte až do jari. Pokiaľ nie, rozhodne neváhajte s objednávkou. Len tak si zaistíte bezproblémovú vykurovaciu sezónu,“ odporúča business development manager.


S ohľadom na rast cien, ktorý zima skôr podporí, je včasné objednanie paliva jedinou rozumnou voľbou. Zákazníci tak zároveň získajú istotu, že k nim teplo dorazí, keď ho budú potrebovať. A nie neskôr. „Súčasné dodacie lehoty sa pohybujú v priebehu niekoľkých týždňov. Kumulácia objednávok ich ale môže nepríjemne predĺžiť,“ podotýka Pavel Fohler.


Táto zima bude skrátka iná. Objednávkou tepla, ktorú urobíte ešte dnes, si zaistíte priaznivú cenu a doručenie bez prieťahov. „Ušetrite sebe i nám nervy, spoločne to môžeme zvládnuť s úsmevom,“ uzatvára P. Fohler.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies