Teplo ako Škandinávci - s rašelinou!

Teplo ako Škandinávci - s rašelinou!

Spôsoby vykurovania domácností sa menia. Medzi najčastejšie patrí zníženie teploty o jeden alebo dva stupne, používanie krbových vložiek vo večerných hodinách alebo dokonca návrat k nekvalitnému uhliu. "Mnohí naši zákazníci hľadajú nové druhy ekonomicky prijateľných palív. Preto sme do našej ponuky zaradili rašelinové brikety, ktoré sú skvelou alternatívou k dreveným alebo uhoľným briketám," hovorí Jiří Vrba, konateľ spoločnosti CDP Ivory.

 

Čo je vlastne rašelina

Rašelina sa používa ako palivo už od dávnych čias, keď ňou napríklad Íri, Švédi a Fíni vykurovali svoje domy (a dnes aj výrobné závody). Organická hmota vzniká v kyslom prostredí močarísk zo zvyškov rastlinného a živočíšneho materiálu bez prístupu vzduchu. Je to vlastne najstaršie štádium tvorby uhlia. Jedným z využití rašeliny je vykurovanie, ďalšie využitie je v stavebníctve, záhradníctve a kúpeľníctve.

Jednou z dôležitých vlastností rašeliny je jej schopnosť viazať vodu a je to mäkký materiál obsahujúci 50-90 % organických látok (celulózy a lignínu). Má nízky obsah rozpustných solí a vyššiu kyslosť. Dôležitý je aj obsah uhlíka, ktorý môže dosahovať až 50 %. 

 

6 dôvodov, prečo používať rašelinu na vykurovanie 

Brikety vyrobené lisovaním rašeliny pod vysokým tlakom majú mnoho výhod a široké spektrum použitia. "Rašelinové brikety dodávame našim zákazníkom zabalené na paletách. Majú podobný tvar ako brikety RUF, takže s nimi nie je problém kúriť tam, kde ste predtým používali drevené alebo uhoľné brikety. Je to univerzálne palivo vhodné pre krby, kachle, kotly na uhlie a drevo a pece," vysvetľuje konateľ spoločnosti. 

  1. Rašelinové brikety sú ekonomické, ich cena je zvyčajne nižšia ako cena drevených brikiet.
  2. Rašelinové brikety horia v priemere 8 hodín, ľahko sa zapaľujú a produkujú stále teplo. Keďže horia dlho, sú vhodné najmä na nočné vykurovanie.
  3. Výhrevnosť rašelinových brikiet je približne 16 MJ/kg, čo zodpovedá bežným uhoľným a dreveným briketám.
  4. Rašelinové brikety neobsahujú žiadne spojivá ani iné prísady, neznečisťujú komín a ich popol je vynikajúcim prírodným hnojivom.
  5. Rašelinové brikety udržujú kotol v dobrom stave - majú nízky obsah síry.
  6. Rašelinové brikety sú skladovateľnejšie ako drevo a v pôvodnom obale vydržia pod prístreškom niekoľko rokov bez toho, aby sa znížila ich kvalita.


Nie je to raketová veda


Vykurovanie rašelinovými briketami nie je zložité. Jednoducho založte oheň pomocou drevnej štiepky a podpaľovača a nechajte ho horieť s plným prívodom vzduchu. Keď je krb rozohriaty, uzavrite prívod vzduchu do vykurovacieho systému a vložte brikety. Po chvíli sa zapália a začnú vydávať teplo niekoľko hodín. Potom sa dostanú do stavu žeravenia, ktorého dĺžka závisí od materiálu brikety. Brikety môžete používať na celodenné intenzívne vykurovanie aj na rozmrazovanie. Rašelina vydáva veľmi príjemné teplo s minimom dymu a zápachu.


"Rašelina, ktorú novo pridávame do nášho sortimentu, sa prepravuje na paletách po celej krajine. S pomocou terénneho vozidla Moffett ich umiestnime všade tam, kde si to zákazník želá. Pri objednávke dvoch alebo viacerých paliet je doprava zadarmo. Rovnako ako ostatné palivá, aj rašelinové brikety je možné nakupovať na splátky alebo s odloženou platbou," dodáva Jiří Vrba s tým, že v súčasnosti sa dodacia lehota palív pohybuje okolo 5-15 pracovných dní.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies