Čo im nerobiť alebo Buďte na svoje pelety dobrí

Čo im nerobiť alebo Buďte na svoje pelety dobrí

Priviezli sme vám ich až ku kotlu, cena bola príjemná a vy ste pre zimní zásobu takmer nemuseli hnúť prstom. Napriek tomu sú drevené peletky tovarom, o ktorý  určite nechcete len tak prísť. Predstavujú príjemné teplo, celodennú pohodu, radostné návraty, spoločné chvíle s rodinou. Skrátka čokoľvek pekného si vybavíte v spojitosti s teplom domova.

Ako drevené valčeky skladovať, sa na začiatku vykurovacej sezóny pýta väčšina majiteľov kotlov a pecí. Kto prepadol kúzlu ekologického a ekonomického vykurovania, nenecháva nič  na náhodu. Buďte v obraze a zabráňte peletám kontaktu s vlhkosťou, slnkom, ohňom a nadmerným oterom.

Chráňte ich pred vlhkosťou

Pelety sú čisto prírodné, vyrábajú sa lisovaním sušeného materiálu za pôsobenia vysokého tlaku a teploty. Obsahujú iba drevené piliny, žiadne spojiva alebo lepidla. Pelety sú hydroskopické, pri kontakte s vodou ju rýchle absorbujú, najprv napučia, stratia tvar a zlepia sa k sebe. V podstate sa rozpadnú späť na pilinu a sú v automatickom peletovom kotle nepoužiteľné.

Kto skladuje pelety  voľne ložené, nemal by zabúdať na prirodzené odvetrávanie sila alebo kotolne. V prípade balených peliet je nutné dbať na skladovanie pod strechou, ideálne i pod vodu odpudzujúcou plachtou, a izoláciu od podlahy alebo zeme. Naši zákazníci pre tieto účely využívajú vaky na pelety, ktoré sú k dispozícii na našom e-shope www.cdp-pelety.sk.

Ušetrite ich slnečného svitu

Pôsobením UV žiarenia pelety krehnú a drobia sa. Preto je vhodné zamedziť dlhodobému prístupu priameho slnečného žiarenia k palivu.

Pamätajte na ich horľavosť

V blízkosti peliet sa dôrazne neodporúča fajčiť ani manipulovať s otvoreným ohňom. Do síl alebo do skladov peliet je dobré inštalovať detektor koncentrácie CO s platnou kalibráciou. Samozrejmosťou by malo byť uloženie peliet oddelene od tepelných zdrojov. Pozor je nutné dávať i na možnosť vzplanutia od elektroinštalácie.

Nezabudnite na nehu

Nešetrné zachádzanie s peletami vedie k ich oderu, lámaniu, drobeniu. Pelety svoju funkciu plnia najlepšie v tvare malých valčekov. Prach alebo drť znižuje výhrevnosť, zanáša kotol a môže spôsobovať ďalšie problémy. Pelety teda často nepresýpajte, vyhnite sa akejkoľvek zbytočnej manipulácie s nimi, nešliapte po nich.

Za správne zachádzanie sa vám pelety odmenia vysokou výhrevnosťou, nízkou spotrebou a čistou energiou. Nezmrznite a pripravte sa! Zima klope na dvere.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies