Chýba niekoľko miliónov ton peliet, včasný nákup je bezpečná stávka

Chýba niekoľko miliónov ton peliet, včasný nákup je bezpečná stávka

"Je dosť ťažké opísať, čo sa deje na trhu s peletami a briketami. Na druhej strane sa musíme pozrieť realite do očí. Situácia nie je jednoduchá ani pre výrobcov, ani pre distribútorov. A pre zákazníkov je to ešte ťažšie. Garantovať im čokoľvek by bolo veľmi nespravodlivé," hovorí Jiří Vrba, konateľ spoločnosti CDP IVORY.
 

Vláda sa snaží poskytnúť domácnostiam úľavu, ale nebude to stačiť

V septembri tohto roku mala uplynúť lehota stanovená vládou pre prevádzkovateľov neekologických spaľovní emisnej triedy 1 a 2. Tým, ktorí nevymenili staré zariadenia za nové, hrozila pokuta. Pod ťarchou súčasnej energetickej krízy sa však zákonodarcovia rozhodli odložiť zákaz prevádzky takýchto kotlov do 1. septembra 2024 (ak bude odklad schválený, mohol by vstúpiť do platnosti najskôr v júli).

Na druhej strane boli z dotačného programu vyňaté príspevky na plynové kotly. Štát nemá v úmysle poskytovať cielenú podporu na ich inštaláciu z dôvodu väčšej nezávislosti Českej republiky od ruského plynu.

"Je síce príjemné, že ľudia môžu naďalej využívať tzv. kotlíkové dotácie a v niektorých prípadoch boli dokonca zvýšené, ale je to len kvapka v mori. Státisíce domácností sa oveľa viac obávajú, či budú mať čím vykurovať svoje domovy. A ak sa rozhodnú zmeniť zdroj tepla, či budú schopní nájsť nielen kotol, ale aj kúpiť komín a požiadať kominára alebo iného odborníka. V súčasnosti je extrémny hlad po všetkom a po všetkých. Žiaľ, drevná guľatina a pelety naďalej putujú do zahraničia," dodáva Pavel Fohler, manažér spoločnosti CDP IVORY.

 

Žiadne drevo, žiadna technológia, ľudia nestíhajú

Tak ako chýbajú spaľovacie zariadenia a odborníci na ich inštaláciu majú plné diáre na rok dopredu, tak citeľne chýba to najdôležitejšie - drevo. A to nielen v Českej republike, ale aj v susedných krajinách. Kumulácia končiacej sa kôrovcovej kalamity, zníženie limitov ťažby a ďalšie vplyvy doslova vysávajú z trhu všetky piliny.

Vedia to stavbári, výrobcovia papiera, dopravné spoločnosti, výrobcovia nábytku, prevádzkovatelia píl a distribútori palív. Situácia sa samozrejme týka aj ľudí, ktorí používajú drevo alebo výrobky z dreva ako zdroj energie na vykurovanie a ohrev vody vo svojich domácnostiach alebo firmách.

"Počas pandémie boli narušené dodávateľské reťazce a skôr, ako sa trh stihol spamätať, prišla vojna na Ukrajine. Domáci trh s peletami je pomerne malý, domáca spotreba bola dostatočne pokrytá a dve tretiny našej produkcie sme vyviezli do zahraničia. Teoreticky by mal byť dostatok peliet. Bohužiaľ, krajiny, ktoré sa spoliehali na drevo z Ukrajiny alebo Ruska, teraz zatvárajú svoje píly, znižujú výrobu peliet a brikiet a presúvajú svoje objednávky k nám. Z Európy zmizlo niekoľko miliónov ton peliet v rámci ročnej produkcie, čo predstavuje obrovský nedostatok. Na druhej strane tisíce ľudí prechádzajú na ich používanie zo strachu, že nebudeme mať plyn alebo ropu," vysvetľuje manažér.

Výkyvy cien pohonných hmôt, nedostatok náhradných dielov nielen v automobilovom priemysle a ďalšie súvisiace problémy sa stupňujú.

 

Čo vložiť do sporáka v zime

"Nevieme, kedy sa trh uvoľní a ako bude vyzerať o týždeň. Jedinou istotou je, že sme si od našich dodávateľov objednali dostatočné množstvo paliva, ktoré sme schopní distribuovať zákazníkom. Musíme však byť trpezliví, pretože objem objednávok výrazne prevyšuje naše prepravné kapacity. Z tohto dôvodu sme nútení predĺžiť dodacie lehoty až o dva mesiace. Je to nepríjemné, ale veríme, že naši zákazníci to vzhľadom na prevládajúce podmienky na trhu pochopia. " hovorí Jiří Vrba.

Podľa neho je najlepšie bojovať proti neistote istotou.

"Objednajte si pelety a brikety čo najskôr, ceny sú stále veľmi nestabilné a dostupnosť paliva v budúcnosti je neistá. Aby ste túto zimu nemali problém s tým, čo priložiť do sporáka, buďte rozvážni. Naše služby sú naďalej navrhnuté tak, aby vám čo najviac uľahčili prácu. Palivo do vášho kotla stále dodávame po celej krajine. Môžete si ho kúpiť na splátky alebo s odloženou platbou." hovorí výkonný riaditeľ v mene spoločnosti CDP.

Potrebné informácie sú k dispozícii na webovej stránke, zákazníci môžu posielať svoje otázky e-mailom (objednavky@cdp.cz) alebo ich riešiť telefonicky (+420 222 266 660).

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies