Trh s pohonnými hmotami sa po cvale a vojnovom šoku stabilizuje

Trh s pohonnými hmotami sa po cvale a vojnovom šoku stabilizuje

Trh s pohonnými hmotami sa po cvale a vojnovom šoku stabilizuje


Koľkokrát sme za posledné tri roky počuli a hovorili o kríze? Asi miliónkrát. "V čínštine sa slovo kríza skladá z dvoch znakov. Jeden predstavuje nebezpečenstvo a druhý príležitosť," napísal J. F. Kennedy. Obidvoch sme si užili dosť, teraz je čas využiť ich.


Neštandardné problémy


Podľa výkonného riaditeľa spoločnosti CDP Ivory sa v rokoch 2019 až 2022 na trhu s palivami veľa zmenilo. Najskôr ho zasiahla kôrovcová kalamita, potom globálna pandémia kovidov, po ktorej nasledoval vojenský konflikt na Ukrajine. "V podstate nebolo mesiaca, aby sme neriešili nejaké neštandardné problémy. Na druhej strane sa ukázalo, že vďaka našim zamestnancom, dodávateľom a skvelým zákazníkom dokážeme prekonať aj ťažké časy," hovorí Jiří Vrba.
Všeobecne možno povedať, že zákazníkov spoločnosti CDP Ivory z roka na rok pribúda, čo súvisí aj s nárastom počtu novoinštalovaných spotrebičov na tuhé palivá. "Sú aj zákazníci, ktorí u nás v minulosti nakúpili, potom vyskúšali iného dodávateľa a opäť sa vrátili," hovorí konateľ.
Podobne mierne rastie aj počet obcí, ktoré nakladajú do nákladných áut a cisterien s logom CDP Ivory. Jiří Vrba odhaduje, že za 14 rokov existencie spoločnosti sa už dostali takmer do všetkých miest v krajine.


Plné silo, prázdne silo


Keď v roku 2019 vrcholila kôrovcová kalamita, spracovatelia hlásili obrovské prebytky smrekového dreva. Ceny palivového dreva klesli až o 40 percent, ale pelety a brikety si viac-menej udržali svoju hodnotu.


"Domáce píly, z ktorých odpadu sa lisujú pelety, nemali kapacitu na spracovanie väčších objemov dreva. Materiálu síce bolo dosť, ale výrobcovia ho nedokázali spracovať," vysvetľuje Jiří Vrba a dodáva, že v tom čase dopyt po tomto druhu paliva rapídne nerástol a silá sa priebežne plnili.


Nárast dopytu po drevnom palive podporil legislatívny tlak na náhradu malých zdrojov používaných v domácnostiach. A o rok neskôr prišiel kovid.


"Cena guľatiny začala stúpať. Okrem iného to bolo spôsobené vysokým dopytom po rezive z USA a Číny, obrovským previsom ponuky zo strany firiem alebo obmedzovaním výroby z dôvodu nedostatku pracovnej sily," hovorí konateľ. To všetko spôsobilo nárast cien peliet a vyvolalo špekulácie o ich dostupnosti.

 

Panika, že nebude čím kúriť


Trh prešiel ďalším šokom začiatkom roka 2022. Keď "vypadla" guľatina dovážaná z Ukrajiny, spracovatelia sa začali obzerať po iných krajinách a doslova vyluxovali dovtedy vyrovnané trhy. Pridala sa inflácia, obavy z rastu cien - alebo dokonca z nedostatku - plynu a elektriny. Ľudia začali vo veľkom nakupovať kotly, krby a kachle a dopyt po peletách a briketách sa skokovo zvýšil.


"Rastúce ceny komodít vrátili do hry aj zákazníkov, ktorí vypli svoje už vyradené kotly na pevné palivo. Zaplavenie trhu požiadavkami na pelety a brikety malo za následok trojnásobný nárast objednávok. Problémy s dodávateľmi, pokles výroby, chýbajúci vodiči... to všetko viedlo k predĺženiu čakacích lehôt na dodávky. Veľmi nás to mrzelo a robili sme všetko pre to, aby sme našim klientom zabezpečili zimu tak, ako boli zvyknutí, ale nie vždy sa to podarilo," priznáva J. Vrba.


Strach viedol k tomu, že tisíce zákazníkov v jednom momente zadali veľké objednávky. Navyše objednávali u viacerých dodávateľov naraz, pretože nevedeli, kedy im palivo príde, a potrebovali sa takpovediac poistiť. "Ako vieme, tam, kde je dopyt a nie je ponuka, cena rastie. Presne to sa stalo. Zmluvy, ktoré ako distribútor pohonných hmôt uzatvárame s výrobcami, sú časovo a objemovo viazané. Keď ich prekročíme, nikto nám nemôže zaručiť udržanie ceny. Na našu obranu treba povedať, že sa to stalo prvýkrát. V budúcnosti urobíme všetko pre to, aby sa to neopakovalo," hovorí Jiří Vrba.

Ochrana pred výkyvmi v tomto roku


Komunikovať zákazníkom, že sa nemusia ničoho obávať a že tovar sa k nim dostane, hoci s oneskorením, bolo vlani mimoriadne náročné. Preto je komunikácia a zákaznícky servis v centre pozornosti spoločnosti CDP Ivory.


"Tento rok chceme podobným situáciám predísť a vďaka novému systému ponúknuť klientom lepší prehľad o ich objednávkach," prezrádza konateľ. Zároveň sa plánuje rozšírenie vozového parku a zmena logistického systému.
Jiří Vrba je presvedčený, že rok 2023 bude dobrým rokom. Zákazníci sa nebudú musieť obávať nedostatku pohonných hmôt a zároveň budú môcť využívať modernejšie a komfortnejšie služby.

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies