Kotle na pelety

Kotle na pelety

Chcete prejsť na kúrenie peletami a hľadáte riešenie optimálne pre Vašu peňaženku? Vzhľadom k mnohým rokom, behom ktorých sme rozvíjali český a slovenský trh s peletami, môžeme z našich skúseností doporučiť spoľahlivých výrobcov nových kotlov. Takisto sa s našou pomocou môžete dozvedieť ako Vaše staré kotle – trebárs na uhlie – lacnejšou cestou repasovať.

Kedykoľvek v úradných hodinách môžete zájsť do sídla našej spoločnosti, kde sami vykurujeme peletami a zároveň si môžete prehliadnuť ponuku kotlov od viacero výrobcov.

Okrem toho máme vo všetkých regiónoch kontakty na spoľahlivé kúrenárske firmy so skúsenosťami s kotlami na pelety. Tieto firmy Vám pomôžu s inštaláciou i servisom kotla.

Typy kotlov na pelety

Kotol na pelety môžete zahrnúť ako do projektu novostavby, tak nahradiť starý kotol na uhlie, plyn, vykurovací olej alebo elektrinu a namontovať ho do stávajúcej kotolne. Je možné si vybrať buď poloautomatický alebo plne automatický kotol. Líši sa v tom, koľko práce chcete vynaložiť pri naplňovaní peletového zásobníka.

Plne automatické kotly s teplovodným výmenníkom predčia tradičné kotly na plyn, elektrinu alebo vykurovací olej. Pri moderných kotloch na pelety sa vďaka dôvtipnej regulácii množstvo prikladaných peliet prispôsobuje výkonu kotla a aktuálnym požiadavkám ohrevu. Jedine vyprázdnenie zásobníka na popol sa vykonáva ručne, vo vykurovacích sezónach maximálne raz za mesiac, často i menej. Popol z peliet je možné využiť ako kvalitné prírodné hnojivo na záhradu.

Základné rady

Kde kotol na pelety nainštalovať?

Peletový kotol môžete inštalovať na rovnakom mieste, kde bol predtým umiestnený starý kotol. Dôležité je vedieť, či kotolňa susedí s vonkajšími múrmi budovy, aby bolo zaistené dostatočné odvetranie. Inak musí byť namontovaný prídavný vetrák k vonkajšiemu múru, aby zaistil nutné prúdenie vzduchu z kotolne. Automatické kotle môžu byť prepojené s celosezónnym zásobníkom peliet buď slimákovým dopravníkom, alebo hadicovým sacím zariadením. Peletové silo je lepšie umiestniť blízko kotolne alebo postaviť rovno priamo v kotolni.

Ďalšia možnosť pre uskladnenie peliet je podzemný zásobník mimo vykurovaného objektu alebo látkové silo v samostatnom ráme. V prípade menšieho priestoru je možné pelety uskladňovať v 15kg sáčkoch na paletách a plniť nimi ručne menší zásobník, ktorý býva prichytený k peletovému kotlu.

Doprajte si hladký dovoz kuriva

Radíme Vám pripraviť inštaláciu na čo najväčšiu mieru komfortu pri zavážaní kuriva. Skladovací priestor na pelety by mal byť vybudovaný do vzdialenosti 30 metrov od miesta, kde môže zaparkovať naša cisterna. Plniace príruby vedúce do skladovacieho priestoru musia byť na vonkajšom múre domu dobre prístupné. Cisterna sa na ne napojí flexibilnými hadicami, vďaka ktorým nafúka pelety rovno do sila. Nezabudnite na komín.

Dobre vyladený systém a správny odťah splodín z krbu či pece sú predpoklady nízkej tvorby emisií. Preto sa vyplatí pred nákupom nového kúrenia konzultovať vašu predstavu s miestnym kominárom alebo špecialistom na kúrenie peletami. Bez jeho schválenia by sa nemalo inštalované vykurovacie zariadenie uviesť do prevádzky. Zvolený kotol by mal odpovedať tepelnej spotrebe domu. Tiež je dobré si dať pozor či je dostatočne dimenzovaný komínový prieduch a či je i výška komína dostatočná. Obzvlášť v prípade starého murovaného komína väčšinou dostanete doporučenie previesť vyvložkovanie. Vnútorné steny komína sú potom kompaktnejšie, komín sa nezanáša a je odolný proti kondenzácii.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies